pátek 13. ledna 2012

25. ICQ

1) Komunikace se členy kurzu prostřednictvím ICQ

2) Cílem je založit si ICQ a komunikovat se členy kurzu nebo s přáteli.

3) ICQ propojuje všechny přátele, novinky a konverzace na jedno místo. Verze ICQ 7.7 umožňuje optimální integraci mezi uživateli osobního komunikačního nástroje a jejich onlinových sociálních aktivit. První verze tohoto programu byla založena v listopadu 1996 a protokol ICQ tak značil první rozsáhle užívanou službou pro instant messaging na internetu.
http://cs.wikipedia.org/wiki/ICQ
http://www.stahuj.centrum.cz/komunikace/instant_messengers/icq/icq/

Odkaz na PLE: http://nfvzdelavani.blogspot.com/

Jak na to? Nejdříve si musíte stáhnout program ICQ (např. na výše uvedené adrese). Založit účet a pak můžete přidávat přátele a komunikovat s nimi.

4) Praktická realizace - založení ICQ a komunikace s přáteli nebo členy kurzu

5) Výhodou tohoto programu je komunikace s přáteli. Dříve se ICQ využívalo více, dnes je nahrazeno spíše sociální síťí Facebook. Pomocí ICQ lze zasílat také soubory či fotky. Výhoda je v tom, že si přidám mezi přátele pouze ty, které chci a znám. ICQ mám sice založené, dříve jsem ho využívala často, dnes však většinou komunikuji s přáteli také přes Facebook.

6) http://www.stahuj.centrum.cz/komunikace/instant_messengers/icq/icq/
http://cs.wikipedia.org/wiki/ICQ

24. Gmail

1) Založení emailu a zasílání aktualit členům kurzu

2) Cílem je založit si email a využít ho ke komunikaci nebo zasílání souboru mezi uživateli kurzu angličtiny.

3) K tomuuto účelu zvolíme Gmail. Gmail (v Německu a Velké Británii oficiálně nazývaný Google Mail) značí bezplatnou e-mailovou službu provozovatele vyhledávače Googlee, která umožňuje webové rozhraní (tzv. webmail) nebo volitelně stahování pošty protokolem POP3 nebo IMAP. Nyní Gmail poskytuje přes 7000 MB volného místa (roste přibližně o 3,3 MB za den), za příplatek vám může být úložný prostor rozšířen od 10 GB do 400 GB v ceně pohybující se mezi 20 a 500 americkými dolary ročně.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Gmail

10 důvodů, proč mít Gmail:
  • méně spamu,
  • vyhledávání,
  • zobrazení konverzace,
  • integrovaný chat,
  • na cestách,
  • spousta místa,
  • štítky, filtry, hvězdičky,
  • prioritní pošta,
  • bezpečí,
  • zdarma.

http://mail.google.com/mail/help/intl/cs/about.html

Jak na to? Najedeme si na adresu google.cz a v záložce zvolíme Gmail. Zaregistrujeme se a můžeme začít pracovat.

4) Praktická realizace. Já jsem si založila email: l.falesnikova@gmail.com. Email můžeme využívat k rozesílání zpráv, oznámení nebo souborů členům kurzu apod.
5) Dnes už většina lidí využívá email. Lze si ho založit na více adresách např.seznam.cz, centrum.cz, hotmail.cz nebo například zmiňovaný gmail. Email lze použít k zasílání zpráv, oznámení nebo k posílání souborů jako jsou prezentace, wordy či videa. Ve službe Gmail se nám zobrazují i odpovědi, takže vidimí vše v kontextu. Gmail je propojený s mnoha aplikacemi služeb Google, například Google +, blogy, Google Sites apod. Mě osobně však Gmail přijde nepřehledný.

6) http://cs.wikipedia.org/wiki/Gmail
http://mail.google.com/mail/help/intl/cs/about.html

23. Facebook

1) Komunikace se členy kurzu prostřednictvím sociální sítě Facebook

2) Cílem je založení stránek o kurzu angličtiny. Účástníci se mohou přidat do této skupiny a pak zde mohou vkládat příspěvky, obrázky či videa. Na sociální síti také mohou snadno komunikovat prostřednictvím zpáv nebo chatu. Na stránkách kurzu budou vyvěšeny také aktuality a informace týkající se novinek z kurzu.

3) Facebook představuje rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Se svými 800 miliony aktivních uživatelů (červenec 2011)  patří mezi jednu z největších společenských sítí na světě. Je plně interpretován do šedesáti osmi jazyků.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Facebook

Pomocí Facebooku si můžeme vyhledat staré přátele, spolužáky či známé. Můžeme s nimi komunikovat prostřednictvím chatu nebo formou psaní zpráv. Na Facebooku lze také sdílet videa, články či vložit fotografie. V dnešní době se Facebook stává rozsáhlým fenoménem, neměl by nás však pohltit. I já osobně mám profil na Facebooku, využívám ho hlavně ke komunikaci mezi přáteli a spolužáky. Dříve jsem k takovému účelu využívala ICQ, dnes už však většinu lidí potkáte spíše na Facebooku. Určitě má i mnoho záporů, nelze zastřít, že osobní komunikace je nejlepší. Avšak pokud potřebuju komunikovat s někým, kdo není nablízku, využívám Facebook. Za další pozitiva považuji také pozvánky na akce, oznámení narozenin přátel a fotky.

Jak na to? Nejprve se musíme přihlásit (popř. zaregistrovat) na stránkách http://www.facebook.com/.  Na svém profilu, klikneme na vytvořit stránku. Dále jsem zvolila účel nebo komunita. Pak zvolíme název stránky a přidáme profilovou fotku a může se začít komunikovat.

4) Praktická realizace - vytvoření stránek Kurzu angličtiny pro začátečníky, kde mohou účastníci kurzu vkládat příspěvky, videa, obrázky, odkazy apod.
5) Výhodou tohoto nástroje je komunikace s kýmkoliv na světě formou chatu nebo psaním zpráv. Další výhoda je sdílení fotek, článků, videí, vytvoření stránek, hraní her apod. Každý si vybere, co považuje za přínosné. Za nevýhodu považuji ztrátu soukromí a u někoho až závislost na Facebooku.

6) http://cs.wikipedia.org/wiki/Facebook

středa 11. ledna 2012

22. Twitter

1) Komunikace účastníků kurzu prostřednictvím sociální sítě

2) Cílem je najít nástroj, pomocí kterého mohou účastníci komunikovat, pokud se neuvidí osobně. K tomutu účelu zvolíme nástroj Twitter jako alternativu k Facebooku.

3) Twitter označuje poskytovatele sociální sítě a mikroblogu, který zprostředkovává uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. Tweety představují textové příspěvky dlouhé maximálně 140 znaků, které se zaznamenávají na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho odběratelů (followers).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Twitter

Najedeme si na adresu twitter.com, kde se zaregistrujeme. Najdeme přátele a můžeme začít komunikovat. Najdeme si příspěvky z oblasti angličtiny, které můžeme sledovat.

4) Praktická realizace
5) Aplikace je jen v angličtině, což brání snadnému porozumění, pro ty, kteří jazyk perfektně neovládají. Twitter mi přijde nepřehledný, pro komunikaci raději využiji Facebook.

6) http://cs.wikipedia.org/wiki/Twitter

21. iGoogle

1) Personalizace domovské stránky na Google

2) Cílem je vytvořit domovskou stránku, kterou přizpůsobím do tématiky angličtiny

3) iGoogle (dřívější označení Google Personalized Homepage a Google IG) představuje službu společnosti Google, která poskytuje uživateli možnost přizpůsobit si AJAXovou domovskou stránku nebo personalizovaný webový portál
.http://cs.wikipedia.org/wiki/IGoogle

Najedeme si na adresu google.cz, kde si v záložce vybereme iGoogle. Pak můžeme začít upravovat. Například si zvolíme motiv (v našem případě London). Dále si zvolíme gadgety,které nás zajímají. Ja jsem si vybrala aktuality zpráv ze světa, gmail, počasí, youtube a především anglicko český slovník.

4) Praktická realizace


5) Jako výhodu považuji personalizaci osobní stránky, podle toho co nás zajímá. Může se přizpůsobit vzhled i obsah. Například si zvolíme zprávy ze světa, slovník apod.

6) http://cs.wikipedia.org/wiki/IGoogle

20. Google obrázky

1) Vyhledání obrázku, které mohou účastníci využít v kurzu angličtiny

2) Cílem je vyhledat si obrázky pomocí služby Google obrázky, které mohou účastníci využít v kurzu angličtiny. Jedná se například o nalezení obrázku vlajky Anglie, mapy Anglie apod.

3) K této aktivitě se nejvíce hodí vyhledávání obrázků pomocí služby Google obrázky. Tuto službu google jistě využívá řada z nás. Jedná se o to, že pomocí této služby, můžeme nalézt obrázky, které hledáme. Na uvedené adrese, jsem nalezla informace o tom, že Google Images rozrostlo o další možnost vyhledávání „podobných“ obrázků. Stačí zobrazit vlastní obrázek či nabídnout obrázek z internetu a Google vyhledá obrázky, které jsou mu příbuzné.
http://www.justit.cz/wordpress/2011/06/17/google-umi-hledat-obrazky-podle-predlozeneho-obrazku/

Jak na to? Stačí si zadat adresu http://www.google.cz/imghp?hl=cs&tab=wi a do vyhledávače zvolit požadovaný výraz. Pak nám to naleznete nespočet obrázků a my si vybereme ten, který se nám hodí.  Lze si zvolit i libovolnou velikost, barvu nebo libovolný typ obrázku (obličej, fotografie, kresba, nebo klipart).

4) Praktická realizace




5) Myslím, že tato aplikace je velmi známá a využívá ji většina z nás. Je to přehledné a uživatelsky nenáročné.  I já jsem několikrát tuto službu využila, například při zpracování prezentací nebo pokud jsem potřebovala vyhledat určitý obrázek.

6) http://www.justit.cz/wordpress/2011/06/17/google-umi-hledat-obrazky-podle-predlozeneho-obrazku/

19. Google kalendář

1) Naplánování hodin v kurzu angličtiny

2) Cílem je naplánovat různé aktivity v kurzu angličtiny. Jedná se především o hodiny výuky angličtiny pro začátečníky nebo videokoneference přes aplikace Skype. Jde především o zpřehlednění aktivit souvisejících s kurzem.

3) K této činnosti využijeme aplikaci Google kalendář. Google kalendář je dokonalý pomocník pro organizaci času zdrama. Google Kalendář značí bezplatnou webovou aplikaci pro organizaci času, která vám poskytne zvladnutí všech důležitých událostí vašeho života. Aplikace je v češtině a poskytuje možnost zaslání upozornění na mobilní telefon či sdílení s přáteli.

Služby:
  • sdílení kalendáře,
  • pozvánky,
  • integrace služby Gmail,
  • vyhledávání,
  • mobilní přístup,
  • publikování událostí,
  • export a import kalendáře,
  • vložení kalendáře na web či blog.

Jak na to? Najedeme si na adresu google.cz, kde si v záložce vybereme kalendář, přihlásime se k našemu učtu a můžeme začít pracovat. Zvolíme se, zda chceme kalendář zobrazit dle dne, týdnu, měsíce. Pak klikneme na zvolenu hodinu a napíšeme k ní danou činnost.

4) Praktická realizace: V google kalendáři jsou aktivity pro členy kurzu angličtiny na jeden týden.

5) Výhodou je naplánování různých aktivit. Lze si to i barevně rozlišit a přidat popisky. Ja osobně  tuto aplikaci nevyužívám, pokud si potřebuji něco naplánovat využiji klasický kalendář nebo diář.


18. Skype

1) Komunikace s členy kurzu

2) Cílem je najít vhodný nástroj pro komunikaci členů kurzu, pokud se nemohou setkat osobně. K této aktivitě zvolíme Skype. Lze využít i videokonferenci.

3) Skype představuje software umožňující posílání zpráv a souborů. Jeho hlavní funkcí značí ale telefonování. Telefonování mezi uživateli umožňuje Skype zdarma, a to kdekoliv na světě a neomezené na délce hovoru. Jedinou podmínku představuje, aby oba volající měli zavedený program Skype. Oblíbenost programu Skype v České Republice se neustále zvyšuje a to hlavně pro jeho nenáročnost. Stačí ho uvést do provozu, vlastnit solidní připojení, mikrofon, reproduktory, zvolit si přezdívku a volat.
http://www.slunecnice.cz/sw/skype/

Jak na to? Naistalovat program Skype, zaregistrovat se a zvolit přezdívku a můžeme telefonovat. Musíme ale mít reproduktory (popř. sluchátka) a mikrofon. Pokud chceme uskutečnit videokonferenci, musíme mít k dispozici webkameru.

4) Praktická realizace - přihlášení na Skype a může se začít komunikovat
5) Tento nástroj považuji za velmi poztivní a také ho využívám ke komunikaci s rodinou nebo přáteli. Výhodou je že je zdarma, a můžeme využít možnost videohovoru, poslat soubor nebo chat. Nevýhoda značí v kvalitě hovoru, někdy se může sekat nebo dokonce přerušit.

6) http://www.slunecnice.cz/sw/skype/

17. Google maps

1) Najít knihovnu ve Zlíně k půjčení knížek

2) Cílem je použít mapu a najít Městskou knihovnu ve Zlíně, kde si účastníci kurzu mohou najít vhodné knížky pro výuku angličtiny.

3) K této aktivitě využijeme službu Google maps. Mapy Google (anglicky Google Maps) představují internetovou mapovou aplikaci a technologii poskytovanou zdarma (pro nekomerční použití) společností Google. Služba poskytuje mapy ulic, plánovač cest pro cestování pěšky, automobilem nebo veřejnou dopravou a polohu podniků v mnoha zemích po celém světě.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mapy_Google

Jak na to? Najedeme si na adresu http://maps.google.cz/maps?hl=cs&tab=wl a do vyhledávače zvolíme požadovaný cíl, v našem případě knihovnu ve Zlíně. lze si také naplánovat trasy.

4) Praktická realizace -ukázka mapy

5) Jako vyhledávač map většinou využívám aplikaci map na seznamu. Ale vyzkoušela jsem i Google Maps. Myslím, že mapy všeobecně mají velké využití a používá je hodně lidí, pokud potřebují najít daný objekt nebo naplánovat určitou trasu. Je to určitě dobrá aplikace, které má široké využití.

6) http://cs.wikipedia.org/wiki/Mapy_Google

16. Google books

1) Vyhledání knihy týkající se angličtiny

2) Cílem je najít knihu, která bude vhodná pro začátečníky angličtiny. Účastníci kurzu si mohou najít knihy, které pro ně budou vhodné při učení se a mohou se tak obohatit o nové znalosti.

3) Pomocí Google Books lze vyhledat vhodnou knihu pro své účely a nalézt nové knihy, které vás zajímají. Služba Vyhledávání knih Google pracuje stejně jako webové vyhledávání. Pokud se na knihu nevztahují autorská práva nebo nám její vydavatel povolil svolení, lze vyobrazit její náhled a v některých případech i celý text.
http://books.google.com/intl/cs/googlebooks/about.html

4) Knihy vyhledáváme na adrese http://books.google.cz/books?hl=cs, kde do vyhledáváče zadáme námi požadované slovo a pak už stačí si jen vybrat knihu, která nás zajímá.

Ukázka použití google books



5) Jako velkou výhodu považuji to, že si zde může člověk najít různé knížky, které ho zajímají. Podívá se náhled či pár kapitol a pak se teprve může rozhodnout o jejím koupi. Nemusíme tedy nutně chodit do knihovny nebo do knihkupectví. Nevýhoda je, že se někdy kniha nezobrazí nebo zobrazí pouze pár stránek.

6) http://books.google.com/intl/cs/googlebooks/about.html
Odkaz na PLE http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/11/google-books.html

úterý 10. ledna 2012

15. Google překladač

1) Přeložení článku z angličtiny do češtiny

2) Cílem je najít si jednoduchou povídku v angličtině a přeložit ji do češtiny. Účastníci kurzu si mohou najít  krátkou povídku v angličtině a úkolem je přeložit si ji. K tomu mohou využít nástroj jako je google překladač.

3) Překladač Google dokáže překládat on-line z 57 různých jazyků. Umí přeložit slova, věty a webové stránky v libovolné kombinaci podporovaných jazyků. Lze si přehrát audio verzi přeloženého textu prostřednictvím syntetizátoru řeči. Použití překladače je velmi uživatelsky jednoduché a nenáročné.
http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/prekladace-slovniky/prekladace/google-peklada

Informace i na mém PLE: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/11/google-prekladac.html

Jak na to? Najedeme si na adresu google.cz a v záložce vybereme překladač. Zde zvolím jazyk, ze kterého budu překládat a požadovaný jazyk. Zadám slova, věty i celé odstavce a dám přeložit. Uživatelsky velmi nenáročné.

4) Praktická realizace: přeložení povídky z adresy http://www.helpforenglish.cz/cetba/puvodni-povidky/c2009111603-the-equation.html

5) Je to určitě výhodný nástroj, který využila jistě většina z nás. Lze si zde snadno přeložit věty z různých jazyků. Je to rychlý a snadný pomocník, pokud potřebujeme vědět, o čem zhruba daný text je. Tento nástroj však někdy nepřekládá správně, proto je dobré si text stylisticky a podle kontextu upravit, jde jen o orientační přeložení.

6) Zdroje: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/prekladace-slovniky/prekladace/google-peklada

14. Delicious

1) Vyhledávání a ukládání odkazů související se zumbou.

2) Cílem je najít odkazy týkající se zumby.

3) K této aktivitě použijeme nástroj Delicious. Delicious představuje bezplatnou webovou službu určenou k ukládání, třídění a sdílení záložek (tj. internetových odkazů). Delicious vznikl v roce v 2003, zakladatel je Joshua Schachter. V této době má tato služba uloženo přes 1 500 000 záložek. Záložky si můžete obstarat tagy, podle kterých je možné následně v záložkách hledat, můžete k nim připisovat krátké poznámky či anotace.
http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/citace-a-bookmarking/bookmarking/Delicious

Nejdříve se musíme zaregistrovat na adrese delicious.com. Pak najedeme na náš profil a dáme do vyhledávače slovo, které hledáme (v našem případě zumba). Nalezne nám to adresy, které si pak můžeme ukládat.

4) Praktická  realizace
ukázka Delicious


5) Výhodou je vyhledávání různých stránek a přístup ke svým uloženým adresám. Jako velkou nevýhodu považuji, že je služba v angličtině, a člověk, který anglicky moc neumí, má problém se zorientovat. Aplikace mi přijde nepřehledná.

6) Zdroje: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/citace-a-bookmarking/bookmarking/Delicious

13. Picasa

1) Organizace a úprava fotografií

2) Cílem je zvolit takový program, který nám umožní pracovat s fotografiemi. K tomuto účelu jsme zvolili program Picasa.

3) Picasa označuje bezplatný software pro organizaci a úpravu fotografií. Svým jednoduchým ovládáním a množstvím funkcí  dokáže konkurovat i mnohým komerčním programům na organizaci fotografií. Kromě základních funkcí pro organizaci a správu fotografií lze například objednat tisk fotografií, vytvořit koláž, odeslat fotografie emailem, vytvořit dárkové CD, či nahrát fotografie přímo na váš blog.
S aplikací Picasa je také propojena služba Picasa Web Albums, kterou lze nalézt na adrese picasaweb.google.com. Tato služba představuje online galerii pro vaše fotografie a to zcela zdarma. Po registraci obdržíte prostor 1000MB pro vaše fotografie. Pokud byste potřebovali více místa, tak si jej můžete zakoupit (až do výše 250GB).
http://picasa.wz.cz/

Najedeme si na adresu google.cz, kde v záložce zvolíme Picasa. Stáhneme si aplikace a můžeme vkládat fotografie.

4) Praktická realizace - vytvoření alba z dovolené z Tater


5) Je to program pro úpravu a organizaci fotografií. Výhodou je například vytvoření videa, které lze pak nahrát i třeba na Youtube. Sdílení alb s přáteli, kteým stačí poslat odkaz.

6) http://picasa.wz.cz/

11.RSS + 12.Google Reader

1) Odběr novinek o zumbě

2)  Zumba je jeden z novějších forem tance či sportu, kterému propadla většina ženského pohlaví. Cílem je zjistit o tomto sportu více informací.

3) Vhodná aplikace k odběru novinek je RSS a google reader. RSS znamená rodinu XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu.
Technologie RSS poskytuje uživatelům internetu možnost přihlásit se k odběru novinek z webu, který poskytuje RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou objevuje na stránkách, kde se obsah pozměňuje a dodává velmi často (například zpravodajské servery).
http://cs.wikipedia.org/wiki/RSS
Google Reader značí jednu z nejznámějších webových čteček. Svou popularitu nabývá nejen díky slovutnému jménu svého výrobce, ale také díky atraktivnímu mixu funkcionality a jednoduchosti ovládání.
http://interval.cz/clanky/google-reader-uzivatelsky-privetiva-ctecka-rss/

Nejdříve si najedeme na google účet, kde v záložkách zvolíme Reader. Dáme přihlásit a napíšeme hledaný výraz, v našem případě zumba. Pak se nám zobrazí webové stránky, které souvisí s daným tématem a zvolíme si přihlásit odběr. Potom nám chodí na email novinky ohledně tématu.

4) Praktická realizace - ukázka odběru novinek zumby
5) Výhoda je, že se novinky zobrazují na jednom místě a samy si zvolíme témata, jaké nás zajímají.

6) Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Google_Reader
http://interval.cz/clanky/google-reader-uzivatelsky-privetiva-ctecka-rss/
http://cs.wikipedia.org/wiki/RSS
http://www.root.cz/clanky/vse-podstatne-o-rss/

10. Myšlenková mapa

1) Vytvoření myšlenkové mapy k uspořádání prvků, souvisejících s výukou angličtiny

2) Vytvořit myšlenkovou mapu, jejíž cílem bude uspořádání aktivit, které souvisí s výukou angličtiny pro začátečníky. Cílem je zpřehlednit aktivity, které souvisí s výukou angličtiny.

3) Pro tuto aktivitu zvolíme myšlenkovou mapu, konkrétně Mindmeister. MindMeister představuje on-line nástroj umožňující tvorbu a sdílení myšlenkových map. V základní verzi poskytuje po registraci bezplatné vytvoření tří myšlenkových map. Tento nástroj lze aplikovat ve výuce, pro přípravu přednášek, plánování, brainstorming, vytvoření SWOT analýzy apod.
http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/osobni-informace/myslenkove-mapy/MindMeister

Jak začít? Klikneme na adresu mindmeister.com. Zde se musíme zaregistrovat. Zde je třeba dbát pozor na to, že je vše v angličtině. Vybereme si myšlenkovou mapu, která je zdarma. Po registraci nám přijde na email aktivační odkaz a můžeme začít tvořit mapu. Vybereme si vzhled a pak tvoříme dle tématu.Vybereme si střed (př. kurz angličtiny), pak zvolíme témata a podtémata. Pomocí značky + přidáváme další činnost.

4) Praktická realizace:
adresa: https://www.mindmeister.com/132318407
Ukázka myšlenkové mapy

5) Výhodou je, že se nám přehledně zobrazí aktvity či jiné činnosti. Nevýhoda, je vše v angličtině, tak chvíli trvá, než se člověk zorientuje.

6) Zdroje: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/osobni-informace/myslenkove-mapy/MindMeister
http://cs.wikipedia.org/wiki/My%C5%A1lenkov%C3%A1_mapa
Odkaz na PLE: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/12/10-myslenkova-mapa.html

9. Wiki

1) Vytvoření wiki stránky a přidání informací o angličtině

2) Cílem je vytvořit wiki stránku a přidat informace týkající se angličtiny

3) Wiki představuje označení webů (nebo obecněji hypertextových dokumentů), které poskytují uživatelům možnost přidávat obsah podobně jako v internetových diskusích, ale navíc jim také poskytují možnost pozměnit stávající obsah; v přeneseném smyslu se jako wiki nazývá software, který takovéto weby zakládá.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wiki

Nelehký úkol pro mě bylo vytvoření své první WIKI stránky. Nad tímto úkolem jsme strávila několik dlouhých chvil. Nejdříve jsem si najela na jednu adresu, kde jsem si přečetla informace Jak ZAČÍT s prací na WIKI? Tento návod mi přišel ale složitý. Nakonec se mi podařilo stránku založit. Pak jsem připsala informace o angličtině.

4) Praktická realizace - vytvoření osobní stránky a vložení barev v angličtině, adresa mojí stránky http://digiport.vsb.cz/index.php/FALESNIKOVA_Ludmila_Osobn%C3%AD_profil



5) Tato aplikace mi přijde nepřehledná a složitá. V rámci tohoto kurzu jsem si to vyzkoušela, ale v budoucnu to asi nebudu využívat.

6) http://cs.wikipedia.org/wiki/Wiki

8. Youtube

1) Vytvořit video

2) Cílem je vytvořit video a nahrát na Youtube

 
3) YouTube představuje největší internetový server pro sdílení video souborů. Vytvořili jej v únoru 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V listopadu 2006 byl odkoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů (tehdy asi 37 miliard Kč). Od 9. 10. 2008 vlastní YouTube i české rozhraní. http://cs.wikipedia.org/wiki/YouTube


Nejprve si najedeme na adresu youtube.com, kde se zaregistrujeme, pak vytvoříme video, v našem případě z obrázků a vložíme jej tam.


4) Praktická realizace - vytvoření videa z obrázků z dovolené z Tater

http://www.youtube.com/watch?v=4F87ga9Do18&feature=youtu.be

5) Na Youtube můžeme sledovat, komentovat a sdílet různá videa. Uživatelé se mohou dívat na videa z celého světa. Na Youtube lze nalézt videa rozsáhlého charakteru, ať už jde o písničky, různé návody, materiály a mnoho dalších. Lze se i učit prostřednictvím Youtube.


6) http://cs.wikipedia.org/wiki/YouTube

7. Doodle

1) Výběr dne konání schůzky účastníků kurzu angličtiny

2) Díky nástroji (např. DOODLE) vytvoříme návrhy, které se odešlou ostatním. Každý si zvolí termín, který se mu hodí a pak se vybere jeden společný pro termín konání schůzky.

3) K naplánování schůzky využijeme nástroj Doodle. Doodle představuje velmi jednoduchý on-line nástroj určený k usnadnění plánování schůzek, jednání, rodinných sešlostí, prostě akcí různého typu. Poskytuje také možnost vytvořit hlasování o různých věcech.
http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/osobni-informace/time-management-gtd/Doodle

Jak na to? Nejprve najedem na adresu: http://doodle.com/  a zvolíme naplánovat událost.  Zadáme název aktivity, lokaci, popis a email. Dále vybereme dny pro naplánování schůzky a dále čas pro plánovanou schůzku. A vytvoříme pozvánku. Účastníkům kurzu pak stačí poslat odkaz.

4) Praktická realizace:  adresa pro naplánování schůzky: http://www.doodle.com/2btpc6avwb69w5k6#table

Ukázka doodle
5) Tato aplikace je určitě přínosem, pro ty, kteří potřebují naplánovat nějakou akci nebo schůzku pro více lidí. Uživatelsky nenáročné. Jednoduchý způsob, jak se domluvit na termínu.

6) Zdroje: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/osobni-informace/time-management-gtd/Doodle

6. Google Sites

1) Vytvoření webové stránky

2) Cílem je vytvořit webovou stránku pomocí aplikace google site, kde budou informace o tom co je  e-learning a co je google site.

3) Pro tuto aktivitu zvolíme aplikaci google sites. Google Site (Web Google) představuje kombinaci webového hostingu a publikačního systému, jehož cílem je poskytnout rychlou a jednoduchou tvorbu webových stránek bez zvláštních technických znalostí. Tato služba je zdarma. Jak založit stránku? Stačí mít účet na google. Kromě zadání názvu webu a volitelně jeho popisu lze určit, jestli web bude uzavřený a přístupný jen pro určité uživatele, nebo zda k němu bude mít přístup libovolný uživatel internetu.
http://www.lupa.cz/clanky/weby-google-google-sites/

Informace o google site, take na PLE: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/11/google-sites.html

4) Praktická realizace:
adresa google site: https://sites.google.com/site/webnfv/home


5) Osobně se mi založení tohoto webu nezdá tak jednoduché, jak sem si mohla na internetu přečíst. Zpočátku jsem si myslela, že to bude něco podobného jako blog. Ale na ovládání mi to přišlo složitější. Měla jsem problém ho založit a pak i s možnostmi vkládání příspěvků. Blog mi přijde uživatelsky jednodušší než Google Sites, ale zase jsem se přiučila něčemu novému.

pondělí 9. ledna 2012

5. Google Docs

1) Založení google dokumentu pro členy kurzu základů angličtiny

2) Cílem je založit si google dokument a sdílet s těmi, kdo začínají s angličtinou.  Členové obdrží odkaz na tento dokument. Zde mohou členové zapisovat název barev v angličtině a češtině.

3) Pro tuto aktivitu jsme si vybrali Google Docs. V tomto nástroji můžeme sdílet a upravovat příspěvky.Ten kdo vytvoří dokument v Google docs, rozhodne o tom, kdo bude dokument pouze číst a kdo ho může také upravovat. Je to vhodný nástroj pro komunikaci mezi začátečníky angličtiny, kde každý z účastníků vloží jednu barvu (v angličtině a v češtině). Až bude seznam hotový, mohou se z něho pak účastníci učit. Je to interaktivní forma učení, kde si každý vyzkouší jak práci s tímto nástrojem, tak základy angličtiny.

Jak začít? Založit google účet, pokud nemáme. Pak si najedeme na dokumenty a dáme vytvořit dokument. A už můžeme psát. V dokumentu jsem zvolila ještě tabulku, aby to bylo přehlednější.

4) Praktická realizace



5) Výhodou je, že pokud máme google účet, je tato aplikace zdarma. Je to uživatelsky nenáročné. Hlavní výhoda je v tom, že dokument lze sdílet a upravovat ho tak může více lidí.

6) Zdroj: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/prace-s-textem/textove-procesory/google-docs
Odkaz na PLE: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/11/google-docs.html