čtvrtek 29. prosince 2011

4. LMS Moodle

1.) Název aktivity: Vyzkoušet si pracovat v LMS moodle

2) Cíl a popis aktivity: Většinou se v prostředí moodle objevujete jako studenti, zkuste si roli učitele, poznejte jak lze pracovat s moodle.

3) Metodologie zpracování: Nejdůležitější je zapnout režim úprav a pak lze přidávat, měnit a upravovat příspěvky. Vybereme si činnost buď přidat studijní materiál nebo přidat činnost. A pak lze podle tématu přidávat materiály. Jelikož je nás v týmu pět, každá jsme si zvolili určité téma (nástroj), který jsme zpracovali. Vyzkoušeli jsme si jak vkládat soubor, složku, URL, anketu, fórum apod.

4) Praktická realizace: ukázka našeho kurzu


5) Závěr: Pracovat v moodle jako učitel pro mě byla novinka. Jako přínos hodnotím vkládání různých příspěvků např. dokumentů. Jako nevýhodu považuji nepřehlednost pro ty, kteří s moodlem pracují poprvé.

6) Zdroje: http://interval.cz/clanky/virtualni-studium-moodlecz/


















3. Blog

1) Název aktivity: Založení blogu a tvoření příspěvků

2) Cíl a popis aktivity: Zkuste si založit a vytvořit blog, zjistit o něm více informací, naučit se s blogem pracovat a vytvořit příspěvky.

3) Metodologie zpracování:
Blog: Weblog neboli blog znamená zajímavý a jednoduchý způsob, jak se můžeme na internetu představit. Na blogu se můžou objevovat různé názory, postřehy, komentáře, odkazy na jiné webové stránky, obrázky, fotografie a jiné. Zdroj: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/9928-vite-co-je-to-blog.html

Konkrétní metodologie vytvoření blogu: Za prvé vytvořit si google účet, pokud nemáme. Najet na stránky blogger.com a založit účet. Napsat název blogu a adresu blogu a můžete začít blogovat :-) Tvoření příspěvků: Hlavní panel - nový příspěvek, popřípadě upravit příspěvek apod. Pokud napíšu titulek a text, pak už stačí jen publikovat příspěvek a je hotovo. Příspěvky jsou vkládány podle nejnovějšího.

Informací o blogu najdete na mém PLE: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/10/blog.html

4)Praktická realizace
adresa mého blogu: http://nfvzdelavani.blogspot.com/

                                         Ukázka mého blogu

5) Závěr: Určitě jako přínos považuji docela snadný způsob založení. Nejprve jsem si musela zvyknout co, kde a jak vkládat, ale jakmile se to člověk naučí, není to nic těžkého. Je to způsob, jak může člověk prezentovat své myšlenky, nápady a různé věci, které ho zajímají. Za další přínos považuji, že si člověk může vyhrát s designem, vybrat si barvy nadpisů apod. Založení blogu je zdarma.

6) Zdroje: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/9928-vite-co-je-to-blog.html
Adresa mého blogu: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/10/blog.html













2. Web 2.0

Termín „Web 2.0“ představuje ustálené označení pro etapu vývoje webu, v níž byl pevný obsah webových stránek vystřídán prostorem pro sdílení a společnou tvorbu obsahu. Jedná se období od roku 2004 do současnosti. Charakteristické rysy Webu 2.0 jsou:
  • uživatel je vtažen do tvorby obsahu
  • vznik uživateli garantovaného obsahu (decentralizace autorit)
  • otevřená komunikace, sdílení a znovuvyužití informací
http://cs.wikipedia.org/wiki/Web_2.0

5) Závěr: Jedná se o interaktivní formu internetu. Patří sem například adresa stream.cz,  youtube.com apod. kam uživatelé mohou vkládat své videa.

6)  Odkaz na Ple: http://nfvzdelavani.blogspot.com/2011/10/web-20.html

1. Nové paradigma vzdělávání

Moderní forma vzdělávání, pomocí ICT – eLearning, neznamená v této době neobvyklou věc. Je potřebné však tuto metodu neustále zlepšovat a upravovat vzhledem k novým moderním trendům.  Důležitým prvkem v této oblasti začínají být interaktivní multimediální kurzy využívající mobilní ICT v procesu vzdělávání, tedy mLearning (mobilní eLearning). Jedná se o novou doplňkovou formu vzdělávání, která znamená aktivní samostudium a individuální práci studujících pomocí mobilních ICT.
http://everest.natur.cuni.cz/konference/2007/abstrakt/rosman.pdf

5) Závěr: V dnešní době se většina lidí neobejde bez počítače a zvláště internetu. Proto je i metoda e-learningu založena na výuce pomocí informačních technologií. Student se nemusí učit jen z knih, ale může vyhledávat nové formy, jak se vzdělávat. V dnešním digitálním světě, stále více lidí využívá internet a jeho možnosti. Vzdělávání a zvláště sebevzdělávání je důležité v každé životní fázi a je jen na každém z nás, jaké prostředky k tomu využije. Někomu vyhovují knížky, rady od zkušenějších, jiný se sebevzdělává pomocí internetu. Důležté je, aby nás proces učení se bavil.

6) Zdroj: http://everest.natur.cuni.cz/konference/2007/abstrakt/rosman.pdf